Maclear – zpráva pro investory: to nejdůležitější z října 2026
04.11.2026
11 min
Aktualizováno: 04.11.2026
Tato zpráva poskytuje přehled výkonnosti platformy Maclear v říjnu 2026 a zahrnuje klíčové ukazatele týkající se aktivity investorů, vkladů, financování projektů a splátek. Obsahuje také meziměsíční srovnání se zářím 2026, které nabízí jasnější pohled na aktuální trendy na platformě.
Zdůrazňuje investiční toky za daný měsíc, geografické rozložení vkladů investorů a financovaných projektů a také odvětví, která obdržela největší podíl financování.
V říjnu bylo do 17 projektů investováno €12.91M, zatímco splátky investorům dosáhly €7.06M na jistině a úrocích — mimořádně vysoká úroveň výplat, která posiluje trvalou dynamiku splácení na platformě. Splátky jistiny byly rozděleny mezi 112 projektů a obdrželo je 12,601 investorů, což podpořilo trvající likviditu investorské komunity.
Připravil tým Maclear.
V tomto článku
Celkové dosavadní výsledky
Celkové dosavadní výsledky na Maclear, říjen 2026
Přehled celkové výkonnosti naší platformy za celou dobu její existence:
Celkový objem investovaných prostředků (za celou dobu): €170,897,421
Celkový počet investorů (za celou dobu): 61,347
Celkový počet financovaných projektů (za celou dobu): 2,475
Za dobu své existence platforma nasměrovala €170,897,421 do 2,475 financovaných projektů s podporou 61,347 investorů. V průměru to představuje přibližně €69,000 získaných na projekt, přibližně €2,785 investovaných na investora a přibližně 25 investorů na projekt.
Celkový počet investorů v říjnu 2026
Celkový počet aktivních investorů na Maclear, říjen 2026
Počet investorů za měsíc: 5,022
V říjnu bylo na platformě Maclear aktivních 5,022 investorů, oproti 3,794 v září. Jedná se o nárůst o 1,228 investorů, tedy přibližně o 32% meziměsíčně. Tento nárůst potvrzuje zrychlující se růst naší investorské komunity.
Přední země podle přílivu prostředků od investorů
Přední země podle přílivu prostředků od investorů na Maclear, říjen 2026
Top 5 zemí:
Itálie — 19.20%
Portugalsko — 14.17%
Španělsko — 13.73%
Francie — 9.90%
Německo — 7.60%
V říjnu vedla v přílivu prostředků od investorů na Maclear Itálie s podílem 19.20% z celku. Následovalo Portugalsko s 14.17%, zatímco Španělsko, Francie a Německo přispěly 13.73%, 9.90% a 7.60%. Jde o změnu oproti září, kdy vedlo Portugalsko s 19.05%, následované Francií (16.98%), Španělskem (14.16%) a Itálií (13.97%).
Říjnové výsledky ukazují posílenou pozici Itálie a trvale silnou účast jihoevropských trhů, přičemž Itálie, Portugalsko a Španělsko dohromady představovaly 47.10% celkového přílivu prostředků od investorů. Do první pětice se dostalo také Německo, což odráží širší zájem napříč klíčovými evropskými trhy.
Vklady v říjnu 2026
Vklady provedené na platformě Maclear, říjen 2026
Celkové vklady za měsíc: €8,845,659
V říjnu investoři na platformě Maclear vložili celkem €8,845,659. To je o €338,079, tedy přibližně o 3.7 %, méně než zářijových €9,183,738. Příliv kapitálu se meziměsíčně mírně zpomalil, zapojení investorů však zůstalo celkově vysoké.
Přední země podle objemu vkladů
Přední země podle vkladů provedených na platformě Maclear, říjen 2026
5 předních zemí:
Španělsko — 21.88%
Francie — 17.51%
Portugalsko — 11.82%
Nizozemsko — 8.83%
Itálie — 8.45%
V říjnu zůstalo Španělsko hlavním zdrojem vkladů na platformě Maclear s podílem 21.88% z celkového objemu. Následovala Francie s 17.51%, zatímco Portugalsko, Nizozemsko a Itálie přispěly 11.82%, 8.83% a 8.45%. To ukazuje trvale vysokou účast klíčových evropských trhů, přičemž Španělsko a Francie dohromady představovaly téměř 40% měsíčních vkladů.
Investováno do projektů v říjnu 2026
Investováno do úvěrových projektů na platformě Maclear, říjen 2026
Celkem investováno do projektů za měsíc: €12,906,163
Investice do projektů v říjnu dosáhly €12.91M a podpořily financování podniků prostřednictvím platformy.
Financované projekty v říjnu 2026
Investice provedené na platformě Maclear v říjnu 2026 (tabulka)
Investice provedené na platformě Maclear v říjnu 2026 (graf)
V říjnu bylo na platformě úspěšně financováno 17 projektů.
Největší podíl financování získala společnost ULTIMA FINANCE, která získala €3,101,661, tedy 24.03% z celkového objemu, následovaná společností WOW Innovation GmbH s €3,000,252 (23.25%) a L S FOOD II s €1,500,507 (11.63%).
Přední odvětví podle financované částky
Odvětví, která investoři na Maclear v říjnu 2026 volili nejčastěji (tabulka)
Odvětví, která investoři na Maclear v říjnu 2026 volili nejčastěji (graf)
Přední odvětví:
Poskytovatel úvěrů — €4,553,777 (35.28%)
Služby — €3,450,191 (26.73%)
Balení a distribuce — €1,850,392 (14.34%)
Stavebnictví/služby — €999,874 (7.75%)
Výroba — €500,822 (3.88%)
Dovozce — €500,774 (3.88%)
CELKEM: €12,906,163
V říjnu připadl největší podíl financované částky na odvětví poskytovatelů úvěrů, a to €4,553,777 (35.28% z celkového objemu). Následovaly služby s €3,450,191 (26.73%) a balení a distribuce s €1,850,392 (14.34%). Tato tři odvětví dohromady představovala více než 76% všech prostředků investovaných do projektů během měsíce.
Nejvýznamnější země podle financované částky
Nejvýznamnější země podle financované částky na Maclear v říjnu 2026 (tabulka)
Nejvýznamnější země podle financované částky na Maclear v říjnu 2026 (graf)
5 předních zemí:
Bulharsko — €6,352,906 (49.22%)
Německo — €3,000,252 (23.25%)
Keňa — €1,452,116 (11.25%)
Polsko — €1,350,988 (10.47%)
Lotyšsko — €499,957 (3.87%)
V říjnu vedlo podle financované částky Bulharsko s €6,352,906, tedy 49.22% z celku. Následovalo Německo s €3,000,252 (23.25%), zatímco Keňa, Polsko a Lotyšsko přispěly částkami €1,452,116 (11.25%), €1,350,988 (10.47%) a €499,957 (3.87%). Dohromady pět předních zemí představovalo 98.06% všech prostředků investovaných do projektů během měsíce.
Jistina a úroky splacené v říjnu 2026
Splátky provedené na Maclear, říjen 2026
Celková vyplacená částka (jistina + úroky): €7,060,054
Investoři, kteří obdrželi jistinu: 12,601
Projekty, které splatily jistinu: 112
V říjnu bylo investorům na platformě Maclear vyplaceno celkem €7,060,054 na jistině a úrocích. Splátky jistiny obdrželo 12,601 investorů ze 112 projektů, což odráží pokračující splácení a návrat kapitálu investorské komunitě.
Ve srovnání se zářím vzrostly celkové výplaty o 4.8%, počet investorů, kteří obdrželi jistinu, se zvýšil o 8.4% a počet splácejících projektů o 9.8%, což ukazuje na širší rozsah splácení napříč platformou.
Seznam projektů, které splatily jistinu + úroky
Část 1
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 1)
Část 2
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 2)
Část 3
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 3)
Část 4
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 4)
Část 5
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 5)
Část 6
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 6)
Část 7
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 7)
Část 8
Projekty, které provedly výplaty na Maclear v říjnu 2026 (tabulka 8)
3 největší projekty podle splacené částky:
Live120 GmbH (PJ719) — €119,153.57
Live120 GmbH (PJ745) — €119,021.63
Live120 GmbH (PJ731) — €118,982.93
V říjnu byly největší splátky zaznamenány u tří projektů společnosti Live120 GmbH. Tyto projekty dohromady představovaly během měsíce splátky ve výši €357,158.13.
Klíčové poznatky — říjen 2026
Silná aktivita ve financování projektů. V říjnu investoři vložili €12,906,163 do 17 projektů dlužníků, což odráží trvající zájem o možnosti financování napříč platformou.
Rostoucí a zapojená investorská základna. Platforma během měsíce zaznamenala 5,022 aktivních investorů a celkové vklady ve výši €8,845,659, což ukazuje na pokračující zapojení a příliv nového kapitálu.
Vklady soustředěné v jižní a západní Evropě. Španělsko zůstalo hlavním zdrojem vkladů s podílem 21.88%, následované Francií a Portugalskem. Spolu s Nizozemskem a Itálií tyto trhy představovaly 68.49% říjnového objemu vkladů.
Financování ukotvené v klíčových trzích s mezinárodním záběrem. Na Bulharsko připadlo 49.22% celkového financování projektů, následovaly Německo a Keňa. Příspěvky z Polska a Lotyšska dále rozšířily geografickou rozmanitost financování v daném měsíci.
Stabilní splátky udržely likviditu investorů. Investoři v říjnu obdrželi na jistině a úrocích €7,060,054. Splátky jistiny byly rozloženy mezi 112 projektů a obdrželo je 12,601 investorů, což potvrzuje pokračující splátkovou aktivitu platformy.