Ενημέρωση Επενδυτών Maclear: Τα Σημαντικότερα του Οκτωβρίου 2026

04.11.2026

11 λεπτά

Ενημερώθηκε: 04.11.2026

Η παρούσα έκθεση παρέχει μια επισκόπηση της απόδοσης της πλατφόρμας της Maclear τον Οκτώβριο του 2026 και καλύπτει βασικούς δείκτες που αφορούν τη δραστηριότητα των επενδυτών, τις καταθέσεις, τη χρηματοδότηση έργων και τις αποπληρωμές. Περιλαμβάνει επίσης σύγκριση μήνα με μήνα με τον Σεπτέμβριο του 2026, προσφέροντας σαφέστερη εικόνα των πρόσφατων τάσεων στην πλατφόρμα.

Παρουσιάζει τις επενδυτικές ροές του μήνα, τη γεωγραφική κατανομή των καταθέσεων των επενδυτών και των χρηματοδοτηθέντων έργων, καθώς και τους κλάδους που έλαβαν το μεγαλύτερο μερίδιο χρηματοδότησης.

Τον Οκτώβριο επενδύθηκαν €12.91M σε 17 έργα, ενώ οι αποπληρωμές προς τους επενδυτές ανήλθαν σε €7.06M σε κεφάλαιο και τόκους — ένα αξιοσημείωτα υψηλό επίπεδο πληρωμών που ενισχύει τη συνεχιζόμενη δυναμική αποπληρωμών της πλατφόρμας. Οι αποπληρωμές κεφαλαίου κατανεμήθηκαν σε 112 έργα και αφορούσαν 12,601 επενδυτές, στηρίζοντας τη συνεχή ρευστότητα της κοινότητας των επενδυτών.

Επιμέλεια: η ομάδα της Maclear.

Συνολικό ιστορικό επιδόσεων

Total track record on Maclear, October 2026
Συνολικό ιστορικό επιδόσεων στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Μια εικόνα της συνολικής διαχρονικής απόδοσης της πλατφόρμας μας:

  • Συνολικά επενδυμένα κεφάλαια (διαχρονικά): €170,897,421
  • Συνολικοί επενδυτές (διαχρονικά): 61,347
  • Συνολικά χρηματοδοτηθέντα έργα (διαχρονικά): 2,475

Από την έναρξη λειτουργίας της, η πλατφόρμα έχει διοχετεύσει €170,897,421 σε 2,475 χρηματοδοτηθέντα έργα, με τη στήριξη 61,347 επενδυτών. Κατά μέσο όρο, αυτό αντιστοιχεί σε περίπου €69,000 ανά έργο, περίπου €2,785 επένδυση ανά επενδυτή και περίπου 25 επενδυτές ανά έργο.

Συνολικοί επενδυτές τον Οκτώβριο του 2026

Total active investors on Maclear, October 2026
Συνολικοί ενεργοί επενδυτές στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Αριθμός επενδυτών κατά τη διάρκεια του μήνα: 5,022

Τον Οκτώβριο, 5,022 επενδυτές ήταν ενεργοί στην πλατφόρμα της Maclear, έναντι 3,794 τον Σεπτέμβριο. Πρόκειται για αύξηση κατά 1,228 επενδυτές, ή περίπου 32% σε μηνιαία βάση. Η άνοδος αυτή επιβεβαιώνει την επιταχυνόμενη ανάπτυξη της κοινότητας των επενδυτών μας.

Κορυφαίες χώρες κατά εισροή επενδυτών

Top countries by investor inflow on Maclear, October 2026
Κορυφαίες χώρες κατά εισροή επενδυτών στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Κορυφαίες 5 χώρες:

  • Ιταλία — 19.20%
  • Πορτογαλία — 14.17%
  • Ισπανία — 13.73%
  • Γαλλία — 9.90%
  • Γερμανία — 7.60%

Τον Οκτώβριο, η Ιταλία κατέλαβε την πρώτη θέση στην εισροή επενδυτών στη Maclear, με το 19.20% του συνόλου. Ακολούθησε η Πορτογαλία με 14.17%, ενώ η Ισπανία, η Γαλλία και η Γερμανία συνεισέφεραν 13.73%, 9.90% και 7.60% αντίστοιχα. Αυτό αποτελεί μεταβολή σε σχέση με τον Σεπτέμβριο, όταν πρώτη ήταν η Πορτογαλία με 19.05%, ακολουθούμενη από τη Γαλλία (16.98%), την Ισπανία (14.16%) και την Ιταλία (13.97%).

Τα αποτελέσματα του Οκτωβρίου αναδεικνύουν την ενισχυμένη θέση της Ιταλίας και τη συνεχιζόμενη ισχυρή συμμετοχή των αγορών της Νότιας Ευρώπης, με την Ιταλία, την Πορτογαλία και την Ισπανία να αντιστοιχούν συνολικά στο 47.10% της συνολικής εισροής επενδυτών. Η Γερμανία εισήλθε επίσης στην πρώτη πεντάδα, γεγονός που αντανακλά ευρύτερο ενδιαφέρον σε βασικές ευρωπαϊκές αγορές.

Καταθέσεις τον Οκτώβριο 2026

Deposits made on Maclear, October 2026
Καταθέσεις στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Συνολικές καταθέσεις κατά τη διάρκεια του μήνα: €8,845,659

Τον Οκτώβριο, οι επενδυτές κατέθεσαν συνολικά €8,845,659 στην πλατφόρμα Maclear. Το ποσό αυτό είναι κατά €338,079, ή περίπου 3.7%, χαμηλότερο από τα €9,183,738 του Σεπτεμβρίου, αντανακλώντας μια ελαφρά μηνιαία συγκράτηση της εισροής κεφαλαίων, ενώ η συνολική δραστηριότητα των επενδυτών παρέμεινε ισχυρή.

Κορυφαίες χώρες κατά ποσό καταθέσεων

Top countries by deposits made on Maclear, October 2026
Κορυφαίες χώρες κατά καταθέσεις στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Κορυφαίες 5 χώρες:

  • Ισπανία — 21.88%
  • Γαλλία — 17.51%
  • Πορτογαλία — 11.82%
  • Ολλανδία — 8.83%
  • Ιταλία — 8.45%

Τον Οκτώβριο, η Ισπανία παρέμεινε η κύρια πηγή καταθέσεων στη Maclear, με ποσοστό 21.88% του συνόλου. Ακολούθησε η Γαλλία με 17.51%, ενώ η Πορτογαλία, η Ολλανδία και η Ιταλία συνεισέφεραν 11.82%, 8.83% και 8.45% αντίστοιχα. Αυτό δείχνει τη συνεχιζόμενη ισχυρή συμμετοχή από βασικές ευρωπαϊκές αγορές, με την Ισπανία και τη Γαλλία να αντιπροσωπεύουν μαζί σχεδόν το 40% των μηνιαίων καταθέσεων.

Επενδύσεις σε έργα τον Οκτώβριο 2026

Invested in borrowing projects on Maclear, October 2026
Επενδύσεις σε δανειοληπτικά έργα στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Συνολικές επενδύσεις σε έργα κατά τη διάρκεια του μήνα: €12,906,163

Οι επενδύσεις σε έργα τον Οκτώβριο ανήλθαν σε €12.91M, στηρίζοντας τη χρηματοδότηση επιχειρήσεων μέσω της πλατφόρμας.

Χρηματοδοτηθέντα έργα τον Οκτώβριο 2026

Investments made on Maclear in October 2026 (table)
Επενδύσεις στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας)
Investments made on Maclear in October 2026 (chart)
Επενδύσεις στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (γράφημα)

Κορυφαία 5 έργα κατά χρηματοδοτηθέν ποσό:

  • ULTIMA FINANCE — €3,101,661 (24.03%)
  • WOW Innovation GmbH — €3,000,252 (23.25%)
  • L S FOOD II — €1,500,507 (11.63%)
  • Tanir Credit & Accounting Services Limited — €801,481 (6.21%)
  • BOTORN KLIMA OOD — €650,005 (5.04%)

Τον Οκτώβριο, 17 έργα χρηματοδοτήθηκαν με επιτυχία στην πλατφόρμα.

Το μεγαλύτερο μερίδιο της χρηματοδότησης κατευθύνθηκε στην ULTIMA FINANCE, η οποία άντλησε €3,101,661, ή το 24.03% του συνόλου, ακολουθούμενη από τη WOW Innovation GmbH με €3,000,252 (23.25%) και την L S FOOD II με €1,500,507 (11.63%).

Κορυφαίοι κλάδοι κατά χρηματοδοτηθέν ποσό

Industries investors chose the most on Maclear in October 2026 (table)
Οι κλάδοι που επέλεξαν περισσότερο οι επενδυτές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας)
Industries investors chose the most on Maclear in October 2026 (chart)
Οι κλάδοι που επέλεξαν περισσότερο οι επενδυτές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (γράφημα)

Κορυφαίοι κλάδοι:

  • Δανειοδότες (Loan Originator) — €4,553,777 (35.28%)
  • Υπηρεσίες — €3,450,191 (26.73%)
  • Συσκευασία και Διανομή — €1,850,392 (14.34%)
  • Κατασκευές/Υπηρεσίες — €999,874 (7.75%)
  • Μεταποίηση/Παραγωγή — €500,822 (3.88%)
  • Εισαγωγείς — €500,774 (3.88%)

ΣΥΝΟΛΟ: €12,906,163

Τον Οκτώβριο, το μεγαλύτερο μερίδιο του χρηματοδοτηθέντος ποσού προήλθε από τον κλάδο των Δανειοδοτών (Loan Originator), με €4,553,777 (35.28% του συνόλου). Ακολούθησαν οι Υπηρεσίες με €3,450,191 (26.73%) και η Συσκευασία και Διανομή με €1,850,392 (14.34%). Συνολικά, οι τρεις αυτοί κλάδοι αντιστοιχούσαν σε πάνω από το 76% όλων των κεφαλαίων που επενδύθηκαν σε έργα κατά τη διάρκεια του μήνα.

Κορυφαίες χώρες κατά χρηματοδοτηθέν ποσό

Top countries by funded amount on Maclear in October 2026 (table)
Κορυφαίες χώρες κατά χρηματοδοτηθέν ποσό στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας)
Top countries by funded amount on Maclear in October 2026 (chart)
Κορυφαίες χώρες κατά χρηματοδοτηθέν ποσό στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (γράφημα)

Κορυφαίες 5 χώρες:

  • Βουλγαρία — €6,352,906 (49.22%)
  • Γερμανία — €3,000,252 (23.25%)
  • Κένυα — €1,452,116 (11.25%)
  • Πολωνία — €1,350,988 (10.47%)
  • Λετονία — €499,957 (3.87%)

Τον Οκτώβριο, η Βουλγαρία ήταν πρώτη σε χρηματοδοτηθέν ποσό, με €6,352,906, ή 49.22% του συνόλου. Ακολούθησε η Γερμανία με €3,000,252 (23.25%), ενώ η Κένυα, η Πολωνία και η Λετονία συνεισέφεραν €1,452,116 (11.25%), €1,350,988 (10.47%) και €499,957 (3.87%) αντίστοιχα. Συνολικά, οι πέντε κορυφαίες χώρες αντιστοιχούσαν στο 98.06% όλων των κεφαλαίων που επενδύθηκαν σε έργα κατά τη διάρκεια του μήνα.

Κεφάλαιο και τόκοι που αποπληρώθηκαν τον Οκτώβριο 2026

Repayments made on Maclear, October 2026
Αποπληρωμές στη Maclear, Οκτώβριος 2026

Συνολικό ποσό που καταβλήθηκε (κεφάλαιο + τόκοι): €7,060,054

Επενδυτές που έλαβαν κεφάλαιο: 12,601

Έργα που αποπλήρωσαν κεφάλαιο: 112

Τον Οκτώβριο, καταβλήθηκαν συνολικά €7,060,054 σε κεφάλαιο και τόκους σε επενδυτές στην πλατφόρμα Maclear. Αποπληρωμές κεφαλαίου έλαβαν 12,601 επενδυτές από 112 έργα, γεγονός που αντανακλά τη συνεχιζόμενη δραστηριότητα αποπληρωμών και την επιστροφή κεφαλαίων στην κοινότητα των επενδυτών.

Σε σύγκριση με τον Σεπτέμβριο, οι συνολικές καταβολές αυξήθηκαν κατά 4.8%, ενώ ο αριθμός των επενδυτών που έλαβαν κεφάλαιο αυξήθηκε κατά 8.4% και ο αριθμός των έργων που πραγματοποίησαν αποπληρωμές κατά 9.8%, γεγονός που δείχνει ευρύτερη δραστηριότητα αποπληρωμών σε όλη την πλατφόρμα.

Κατάλογος έργων που αποπλήρωσαν κεφάλαιο + τόκους

Μέρος 1

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 1)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 1)

Μέρος 2

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 2)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 2)

Μέρος 3

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 3)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 3)

Μέρος 4

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 4)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 4)

Μέρος 5

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 5)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 5)

Μέρος 6

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 6)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 6)

Μέρος 7

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 7)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 7)

Μέρος 8

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 8)
Έργα που πραγματοποίησαν καταβολές στη Maclear τον Οκτώβριο 2026 (πίνακας 8)

Τα 3 κορυφαία έργα κατά ποσό αποπληρωμής:

  • Live120 GmbH (PJ719) — €119,153.57
  • Live120 GmbH (PJ745) — €119,021.63
  • Live120 GmbH (PJ731) — €118,982.93

Τον Οκτώβριο, οι μεγαλύτερες αποπληρωμές καταγράφηκαν σε τρία έργα της Live120 GmbH. Συνολικά, τα έργα αυτά αντιστοιχούσαν σε αποπληρωμές ύψους €357,158.13 κατά τη διάρκεια του μήνα.

Βασικά συμπεράσματα — Οκτώβριος 2026

  1. Ισχυρή δραστηριότητα χρηματοδότησης έργων. Τον Οκτώβριο, οι επενδυτές διοχέτευσαν €12,906,163 σε 17 έργα δανειοληπτών, γεγονός που αντανακλά το συνεχές ενδιαφέρον για ευκαιρίες χρηματοδότησης στην πλατφόρμα.
  2. Μια αυξανόμενη και ενεργή βάση επενδυτών. Η πλατφόρμα κατέγραψε 5,022 ενεργούς επενδυτές κατά τη διάρκεια του μήνα, καθώς και συνολικές καταθέσεις ύψους €8,845,659, στοιχεία που δείχνουν τη συνεχιζόμενη συμμετοχή και την εισροή νέων κεφαλαίων.
  3. Καταθέσεις συγκεντρωμένες στη Νότια και τη Δυτική Ευρώπη. Η Ισπανία παρέμεινε η κύρια πηγή καταθέσεων με μερίδιο 21.88%, ακολουθούμενη από τη Γαλλία και την Πορτογαλία. Μαζί με την Ολλανδία και την Ιταλία, οι αγορές αυτές αντιπροσώπευσαν το 68.49% του όγκου καταθέσεων του Οκτωβρίου.
  4. Χρηματοδότηση με βάση βασικές αγορές και διεθνές εύρος. Η Βουλγαρία αντιστοιχούσε στο 49.22% της συνολικής χρηματοδότησης έργων, ακολουθούμενη από τη Γερμανία και την Κένυα. Οι συνεισφορές από την Πολωνία και τη Λετονία πρόσθεσαν περαιτέρω γεωγραφική διαφοροποίηση στη χρηματοδοτική δραστηριότητα του μήνα.
  5. Οι σταθερές αποπληρωμές διατήρησαν τη ρευστότητα των επενδυτών. Οι επενδυτές έλαβαν €7,060,054 σε κεφάλαιο και τόκους κατά τον Οκτώβριο. Οι αποπληρωμές κεφαλαίου κατανεμήθηκαν σε 112 έργα και έφτασαν σε 12,601 επενδυτές, γεγονός που επιβεβαιώνει τη συνεχή δραστηριότητα αποπληρωμών της πλατφόρμας.

Λάβετε μέρος στην καμπάνια Halloween Boost.

Συγκρίνετε τα στατιστικά στοιχεία με Σεπτέμβριος 2026.

Δείτε την τελευταία ενημέρωση στο AutoInvest.

Μάθετε περισσότερα για τις στρατηγικές της Δευτερογενούς Αγοράς.

Μείνετε ενημερωμένοι — ακολουθήστε τη Maclear στο Telegram για τις τελευταίες ενημερώσεις της πλατφόρμας.