Aktualizacja dla inwestorów Maclear: najważniejsze dane z października 2026

04.11.2026

11 min

Zaktualizowano: 04.11.2026

Niniejszy raport przedstawia przegląd wyników platformy Maclear w październiku 2026 r., obejmujący kluczowe wskaźniki dotyczące aktywności inwestorów, wpłat, finansowania projektów oraz spłat. Zawiera również porównanie miesiąc do miesiąca z wrześniem 2026 r., dające wyraźniejszy obraz najnowszych trendów na platformie.

Raport przedstawia przepływy inwestycyjne w danym miesiącu, rozkład geograficzny wpłat inwestorów i sfinansowanych projektów, a także branże, które otrzymały największą część finansowania.

W październiku zainwestowano €12.91M w 17 projektów, a spłaty na rzecz inwestorów osiągnęły €7.06M kapitału i odsetek — to wyraźnie wysoki poziom wypłat, który potwierdza utrzymującą się dynamikę spłat na platformie. Spłaty kapitału objęły 112 projektów i trafiły do 12,601 inwestorów, wspierając dalszą płynność społeczności inwestorów.

Przygotowane przez zespół Maclear.

Łączne dotychczasowe wyniki

Total track record on Maclear, October 2026
Łączne dotychczasowe wyniki Maclear, październik 2026

Podsumowanie wyników naszej platformy od początku działalności:

  • Łączna kwota zainwestowanych środków (od początku działalności): €170,897,421
  • Łączna liczba inwestorów (od początku działalności): 61,347
  • Łączna liczba sfinansowanych projektów (od początku działalności): 2,475

Od początku działalności za pośrednictwem platformy przekazano €170,897,421 na 2,475 sfinansowanych projektów, wspieranych przez 61,347 inwestorów. Średnio daje to około €69,000 pozyskanych na projekt, około €2,785 zainwestowanych na inwestora oraz około 25 inwestorów na projekt.

Łączna liczba inwestorów w październiku 2026

Total active investors on Maclear, October 2026
Łączna liczba aktywnych inwestorów w Maclear, październik 2026

Liczba inwestorów w ciągu miesiąca: 5,022

W październiku na platformie Maclear aktywnych było 5,022 inwestorów, wobec 3,794 we wrześniu. Oznacza to wzrost o 1,228 inwestorów, czyli o około 32% miesiąc do miesiąca. Ten wzrost potwierdza przyspieszający rozwój naszej społeczności inwestorów.

Czołowe kraje według napływu inwestorów

Top countries by investor inflow on Maclear, October 2026
Czołowe kraje według napływu inwestorów w Maclear, październik 2026

5 czołowych krajów:

  • Włochy — 19.20%
  • Portugalia — 14.17%
  • Hiszpania — 13.73%
  • Francja — 9.90%
  • Niemcy — 7.60%

W październiku Włochy przodowały pod względem napływu inwestorów w Maclear, odpowiadając za 19.20% całości. Na kolejnym miejscu znalazła się Portugalia z 14.17%, a Hiszpania, Francja i Niemcy miały udział odpowiednio 13.73%, 9.90% i 7.60%. To zmiana w porównaniu z wrześniem, kiedy prowadziła Portugalia z 19.05%, a za nią znalazły się Francja (16.98%), Hiszpania (14.16%) i Włochy (13.97%).

Wyniki październikowe pokazują umocnienie pozycji Włoch i utrzymujący się wysoki udział rynków Europy Południowej — Włochy, Portugalia i Hiszpania łącznie odpowiadały za 47.10% całkowitego napływu inwestorów. Do pierwszej piątki weszły również Niemcy, co odzwierciedla szersze zainteresowanie na kluczowych rynkach europejskich.

Wpłaty w październiku 2026

Deposits made on Maclear, October 2026
Wpłaty dokonane na Maclear, październik 2026

Łączne wpłaty w ciągu miesiąca: €8,845,659

W październiku inwestorzy wpłacili na platformę Maclear łącznie €8,845,659. To o €338,079, czyli około 3.7%, mniej niż we wrześniu (€9,183,738), co oznacza niewielkie spowolnienie napływu kapitału w ujęciu miesiąc do miesiąca przy utrzymującym się wysokim zaangażowaniu inwestorów.

Czołowe kraje według kwoty wpłat

Top countries by deposits made on Maclear, October 2026
Czołowe kraje według wpłat dokonanych na Maclear, październik 2026

5 czołowych krajów:

  • Hiszpania — 21.88%
  • Francja — 17.51%
  • Portugalia — 11.82%
  • Holandia — 8.83%
  • Włochy — 8.45%

W październiku Hiszpania pozostała głównym źródłem wpłat na Maclear, odpowiadając za 21.88% całości. Na kolejnym miejscu znalazła się Francja z udziałem 17.51%, a Portugalia, Holandia i Włochy wniosły odpowiednio 11.82%, 8.83% i 8.45%. Świadczy to o utrzymującym się silnym udziale kluczowych rynków europejskich – Hiszpania i Francja łącznie odpowiadały za blisko 40% miesięcznych wpłat.

Zainwestowano w projekty w październiku 2026

Invested in borrowing projects on Maclear, October 2026
Zainwestowano w projekty pożyczkowe na Maclear, październik 2026

Łączna kwota zainwestowana w projekty w ciągu miesiąca: €12,906,163

Inwestycje w projekty w październiku osiągnęły €12.91M, wspierając finansowanie przedsiębiorstw za pośrednictwem platformy.

Sfinansowane projekty w październiku 2026

Investments made on Maclear in October 2026 (table)
Inwestycje dokonane na Maclear w październiku 2026 (tabela)
Investments made on Maclear in October 2026 (chart)
Inwestycje dokonane na Maclear w październiku 2026 (wykres)

5 czołowych projektów według sfinansowanej kwoty:

  • ULTIMA FINANCE — €3,101,661 (24.03%)
  • WOW Innovation GmbH — €3,000,252 (23.25%)
  • L S FOOD II — €1,500,507 (11.63%)
  • Tanir Credit & Accounting Services Limited — €801,481 (6.21%)
  • BOTORN KLIMA OOD — €650,005 (5.04%)

W październiku na platformie pomyślnie sfinansowano 17 projektów.

Największa część finansowania trafiła do ULTIMA FINANCE, która pozyskała €3,101,661, czyli 24.03% całości. Kolejne były WOW Innovation GmbH z kwotą €3,000,252 (23.25%) oraz L S FOOD II z kwotą €1,500,507 (11.63%).

Czołowe branże według sfinansowanej kwoty

Industries investors chose the most on Maclear in October 2026 (table)
Branże najczęściej wybierane przez inwestorów na Maclear w październiku 2026 r. (tabela)
Industries investors chose the most on Maclear in October 2026 (chart)
Branże najczęściej wybierane przez inwestorów na Maclear w październiku 2026 r. (wykres)

Czołowe branże:

  • Pożyczkodawca (Loan Originator) — €4,553,777 (35.28%)
  • Usługi — €3,450,191 (26.73%)
  • Pakowanie i dystrybucja — €1,850,392 (14.34%)
  • Budownictwo/Usługi — €999,874 (7.75%)
  • Wytwórstwo/Produkcja — €500,822 (3.88%)
  • Importer — €500,774 (3.88%)

ŁĄCZNIE: €12,906,163

W październiku największa część sfinansowanej kwoty przypadła na branżę pożyczkodawców (Loan Originator) – €4,553,777 (35.28% całości). Kolejne były usługi z kwotą €3,450,191 (26.73%) oraz pakowanie i dystrybucja z kwotą €1,850,392 (14.34%). Łącznie na te trzy branże przypadło ponad 76% wszystkich środków zainwestowanych w projekty w tym miesiącu.

Czołowe kraje według sfinansowanej kwoty

Top countries by funded amount on Maclear in October 2026 (table)
Czołowe kraje według sfinansowanej kwoty na Maclear w październiku 2026 r. (tabela)
Top countries by funded amount on Maclear in October 2026 (chart)
Czołowe kraje według sfinansowanej kwoty na Maclear w październiku 2026 r. (wykres)

5 czołowych krajów:

  • Bułgaria — €6,352,906 (49.22%)
  • Niemcy — €3,000,252 (23.25%)
  • Kenia — €1,452,116 (11.25%)
  • Polska — €1,350,988 (10.47%)
  • Łotwa — €499,957 (3.87%)

W październiku pod względem sfinansowanej kwoty przodowała Bułgaria z kwotą €6,352,906, czyli 49.22% całości. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z kwotą €3,000,252 (23.25%), natomiast Kenia, Polska i Łotwa wniosły odpowiednio €1,452,116 (11.25%), €1,350,988 (10.47%) i €499,957 (3.87%). Łącznie pięć czołowych krajów odpowiadało za 98.06% wszystkich środków zainwestowanych w projekty w tym miesiącu.

Kapitał i odsetki spłacone w październiku 2026

Repayments made on Maclear, October 2026
Spłaty dokonane na Maclear, październik 2026

Łączna wypłacona kwota (kapitał + odsetki): €7,060,054

Inwestorzy, którzy otrzymali zwrot kapitału: 12,601

Projekty, które spłaciły kapitał: 112

W październiku inwestorom na platformie Maclear wypłacono łącznie €7,060,054 tytułem kapitału i odsetek. Spłaty kapitału otrzymało 12,601 inwestorów w ramach 112 projektów, co odzwierciedla kontynuację spłat i zwrot kapitału do społeczności inwestorów.

W porównaniu z wrześniem łączne wypłaty wzrosły o 4.8%, liczba inwestorów otrzymujących zwrot kapitału zwiększyła się o 8.4%, a liczba spłacających projektów o 9.8%, co wskazuje na szerszy zakres spłat na platformie.

Lista projektów, które spłaciły kapitał + odsetki

Część 1

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 1)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 1)

Część 2

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 2)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 2)

Część 3

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 3)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 3)

Część 4

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 4)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 4)

Część 5

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 5)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 5)

Część 6

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 6)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 6)

Część 7

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 7)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 7)

Część 8

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 8)
Projekty, które dokonały wypłat na Maclear w październiku 2026 (tabela 8)

3 projekty z najwyższą kwotą spłat:

  • Live120 GmbH (PJ719) — €119,153.57
  • Live120 GmbH (PJ745) — €119,021.63
  • Live120 GmbH (PJ731) — €118,982.93

W październiku największe spłaty odnotowano w trzech projektach Live120 GmbH. Łącznie projekty te spłaciły w tym miesiącu €357,158.13.

Najważniejsze wnioski — październik 2026

  1. Silna aktywność w finansowaniu projektów. W październiku inwestorzy przeznaczyli €12,906,163 na 17 projektów pożyczkowych, co świadczy o utrzymującym się zainteresowaniu możliwościami finansowania na platformie.
  2. Rosnąca i zaangażowana baza inwestorów. W tym miesiącu na platformie aktywnych było 5,022 inwestorów, a łączna kwota wpłat wyniosła €8,845,659, co wskazuje na stały udział inwestorów i napływ nowego kapitału.
  3. Wpłaty skoncentrowane w Europie Południowej i Zachodniej. Hiszpania pozostała głównym źródłem wpłat z udziałem 21.88%, a za nią uplasowały się Francja i Portugalia. Wraz z Holandią i Włochami rynki te odpowiadały za 68.49% październikowego wolumenu wpłat.
  4. Finansowanie oparte na kluczowych rynkach o międzynarodowym zasięgu. Bułgaria odpowiadała za 49.22% łącznego finansowania projektów, a za nią znalazły się Niemcy i Kenia. Udział Polski i Łotwy dodatkowo zwiększył zróżnicowanie geograficzne finansowania w tym miesiącu.
  5. Regularne spłaty utrzymywały płynność inwestorów. W październiku inwestorzy otrzymali €7,060,054 tytułem kapitału i odsetek. Spłaty kapitału objęły 112 projektów i trafiły do 12,601 inwestorów, co potwierdza stałą aktywność spłat na platformie.

Weź udział w kampanii Halloween Boost.

Porównaj statystyki z wrześniem 2026.

Zobacz najnowszą aktualizację w AutoInvest.

Dowiedz się więcej o strategiach na rynku wtórnym.

Bądź na bieżąco — obserwuj Maclear na Telegramie aby otrzymywać najnowsze aktualizacje platformy.