Actualizare pentru investitori Maclear: repere octombrie 2026

04.11.2026

11 min

Actualizat: 04.11.2026

Acest raport oferă o prezentare generală a performanței platformei Maclear în octombrie 2026, acoperind indicatorii-cheie privind activitatea investitorilor, depunerile, finanțarea proiectelor și rambursările. De asemenea, include o comparație de la lună la lună cu septembrie 2026, oferind o imagine mai clară asupra tendințelor recente de pe platformă.

Raportul evidențiază fluxurile de investiții ale lunii, distribuția geografică a depunerilor investitorilor și a proiectelor finanțate, precum și industriile care au primit cea mai mare parte a finanțării.

În octombrie s-au investit €12.91M în 17 proiecte, iar rambursările către investitori au ajuns la €7.06M din principal și dobândă — un nivel ridicat al plăților, care consolidează ritmul constant al rambursărilor de pe platformă. Rambursările de principal au fost distribuite în 112 proiecte și au ajuns la 12,601 investitori, susținând în continuare lichiditatea comunității de investitori.

Pregătit de echipa Maclear.

Istoric total

Total track record on Maclear, October 2026
Istoric total pe Maclear, octombrie 2026

O imagine de ansamblu a performanței platformei noastre din toate timpurile:

  • Total fonduri investite (din toate timpurile): €170,897,421
  • Total investitori (din toate timpurile): 61,347
  • Total proiecte finanțate (din toate timpurile): 2,475

De la lansare, platforma a direcționat €170,897,421 către 2,475 de proiecte finanțate, susținute de 61,347 de investitori. În medie, aceasta înseamnă aproximativ €69,000 atrași per proiect, aproximativ €2,785 investiți per investitor și aproximativ 25 de investitori per proiect.

Total investitori în octombrie 2026

Total active investors on Maclear, October 2026
Total investitori activi pe Maclear, octombrie 2026

Numărul de investitori în cursul lunii: 5,022

În octombrie, 5,022 de investitori au fost activi pe platforma Maclear, față de 3,794 în septembrie. Aceasta reprezintă o creștere de 1,228 de investitori, sau aproximativ 32% de la o lună la alta. Creșterea confirmă accelerarea dezvoltării comunității noastre de investitori.

Țări de top după intrările de fonduri de la investitori

Top countries by investor inflow on Maclear, October 2026
Țări de top după intrările de fonduri de la investitori pe Maclear, octombrie 2026

Top 5 țări:

  • Italia — 19.20%
  • Portugalia — 14.17%
  • Spania — 13.73%
  • Franța — 9.90%
  • Germania — 7.60%

În octombrie, Italia a condus intrările de fonduri de la investitori pe Maclear, cu 19.20% din total. A urmat Portugalia cu 14.17%, în timp ce Spania, Franța și Germania au contribuit cu 13.73%, 9.90% și, respectiv, 7.60%. Aceasta marchează o schimbare față de septembrie, când Portugalia a condus cu 19.05%, urmată de Franța (16.98%), Spania (14.16%) și Italia (13.97%).

Rezultatele din octombrie evidențiază poziția consolidată a Italiei și participarea în continuare puternică a piețelor din Europa de Sud, Italia, Portugalia și Spania însumând împreună 47.10% din totalul intrărilor de fonduri de la investitori. De asemenea, Germania a intrat în top cinci, ceea ce reflectă un interes mai larg pe principalele piețe europene.

Depuneri în octombrie 2026

Deposits made on Maclear, October 2026
Depuneri efectuate pe Maclear, octombrie 2026

Total depuneri în cursul lunii: €8,845,659

În octombrie, investitorii au depus un total de €8,845,659 pe platforma Maclear. Suma este cu €338,079, sau aproximativ 3.7%, mai mică decât cea din septembrie, de €9,183,738, ceea ce reflectă o ușoară temperare de la o lună la alta a intrărilor de capital, în timp ce implicarea generală a investitorilor a rămas ridicată.

Principalele țări după volumul depunerilor

Top countries by deposits made on Maclear, October 2026
Țări de top după depunerile efectuate pe Maclear, octombrie 2026

Top 5 țări:

  • Spania — 21.88%
  • Franța — 17.51%
  • Portugalia — 11.82%
  • Țările de Jos — 8.83%
  • Italia — 8.45%

În octombrie, Spania a rămas principala sursă de depuneri pe Maclear, cu 21.88% din total. A urmat Franța, cu 17.51%, în timp ce Portugalia, Țările de Jos și Italia au contribuit cu 11.82%, 8.83% și, respectiv, 8.45%. Acest lucru arată o participare susținută din partea piețelor europene importante, Spania și Franța reprezentând împreună aproape 40% din depunerile lunare.

Investiții în proiecte în octombrie 2026

Invested in borrowing projects on Maclear, October 2026
Investiții în proiecte de creditare pe Maclear, octombrie 2026

Total investit în proiecte în cursul lunii: €12,906,163

Investițiile în proiecte din octombrie au atins €12.91M, susținând finanțarea afacerilor prin intermediul platformei.

Proiecte finanțate în octombrie 2026

Investments made on Maclear in October 2026 (table)
Investiții efectuate pe Maclear în octombrie 2026 (tabel)
Investments made on Maclear in October 2026 (chart)
Investiții efectuate pe Maclear în octombrie 2026 (grafic)

Top 5 proiecte după suma finanțată:

  • ULTIMA FINANCE — €3,101,661 (24.03%)
  • WOW Innovation GmbH — €3,000,252 (23.25%)
  • L S FOOD II — €1,500,507 (11.63%)
  • Tanir Credit & Accounting Services Limited — €801,481 (6.21%)
  • BOTORN KLIMA OOD — €650,005 (5.04%)

În octombrie, 17 proiecte au fost finanțate cu succes pe platformă.

Cea mai mare parte a finanțării a revenit ULTIMA FINANCE, care a atras €3,101,661, sau 24.03% din total, urmată de WOW Innovation GmbH cu €3,000,252 (23.25%) și L S FOOD II cu €1,500,507 (11.63%).

Top industrii după suma finanțată

Industries investors chose the most on Maclear in October 2026 (table)
Industriile alese cel mai des de investitori pe Maclear în octombrie 2026 (tabel)
Industries investors chose the most on Maclear in October 2026 (chart)
Industriile alese cel mai des de investitori pe Maclear în octombrie 2026 (grafic)

Top industrii:

  • Inițiator de împrumuturi — €4,553,777 (35.28%)
  • Servicii — €3,450,191 (26.73%)
  • Ambalare și distribuție — €1,850,392 (14.34%)
  • Construcții/Servicii — €999,874 (7.75%)
  • Fabricație/Producție — €500,822 (3.88%)
  • Importator — €500,774 (3.88%)

TOTAL: €12,906,163

În octombrie, cea mai mare parte a sumei finanțate a provenit din industria inițiatorilor de împrumuturi, cu €4,553,777 (35.28% din total). Au urmat Serviciile cu €3,450,191 (26.73%) și Ambalarea și distribuția cu €1,850,392 (14.34%). Împreună, aceste trei industrii au reprezentat peste 76% din totalul fondurilor investite în proiecte în cursul lunii.

Țări de top după suma finanțată

Top countries by funded amount on Maclear in October 2026 (table)
Țări de top după suma finanțată pe Maclear în octombrie 2026 (tabel)
Top countries by funded amount on Maclear in October 2026 (chart)
Țări de top după suma finanțată pe Maclear în octombrie 2026 (grafic)

Top 5 țări:

  • Bulgaria — €6,352,906 (49.22%)
  • Germania — €3,000,252 (23.25%)
  • Kenya — €1,452,116 (11.25%)
  • Polonia — €1,350,988 (10.47%)
  • Letonia — €499,957 (3.87%)

În octombrie, Bulgaria a condus după suma finanțată, cu €6,352,906, sau 49.22% din total. A urmat Germania cu €3,000,252 (23.25%), în timp ce Kenya, Polonia și Letonia au contribuit cu €1,452,116 (11.25%), €1,350,988 (10.47%) și, respectiv, €499,957 (3.87%). Împreună, primele cinci țări au reprezentat 98.06% din totalul fondurilor investite în proiecte în cursul lunii.

Principal și dobândă rambursate în octombrie 2026

Repayments made on Maclear, October 2026
Rambursări efectuate pe Maclear, octombrie 2026

Suma totală plătită (principal + dobândă): €7,060,054

Investitori care au primit principal: 12,601

Proiecte care au rambursat principal: 112

În octombrie, investitorilor de pe platforma Maclear li s-a plătit un total de €7,060,054 sub formă de principal și dobândă. Rambursările de principal au fost primite de 12,601 investitori, din 112 proiecte, reflectând continuarea activității de rambursare și returnarea capitalului către comunitatea de investitori.

Comparativ cu septembrie, totalul plăților a crescut cu 4.8%, în timp ce numărul investitorilor care au primit principal a crescut cu 8.4%, iar numărul proiectelor care au efectuat rambursări cu 9.8%, ceea ce indică o activitate de rambursare mai extinsă pe platformă.

Lista proiectelor cu principal + dobândă rambursate

Partea 1

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 1)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 1)

Partea 2

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 2)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 2)

Partea 3

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 3)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 3)

Partea 4

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 4)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 4)

Partea 5

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 5)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 5)

Partea 6

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 6)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 6)

Partea 7

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 7)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 7)

Partea 8

Projects that made payouts on Maclear in October 2026 (table 8)
Proiecte care au efectuat plăți pe Maclear în octombrie 2026 (tabelul 8)

Top 3 proiecte după suma rambursată:

  • Live120 GmbH (PJ719) — €119,153.57
  • Live120 GmbH (PJ745) — €119,021.63
  • Live120 GmbH (PJ731) — €118,982.93

În octombrie, cele mai mari rambursări au fost înregistrate la trei proiecte ale Live120 GmbH. Împreună, aceste proiecte au totalizat €357,158.13 în rambursări în cursul lunii.

Concluzii principale — octombrie 2026

  1. Activitate solidă de finanțare a proiectelor. În octombrie, investitorii au direcționat €12,906,163 către 17 proiecte de creditare, ceea ce reflectă interesul continuu pentru oportunitățile de finanțare de pe platformă.
  2. O bază de investitori în creștere și implicată. Platforma a înregistrat 5,022 de investitori activi în cursul lunii, alături de depuneri totale de €8,845,659, ceea ce arată participarea continuă și intrarea de capital nou.
  3. Depuneri concentrate în Europa de Sud și de Vest. Spania a rămas principala sursă de depuneri, cu o pondere de 21.88%, urmată de Franța și Portugalia. Împreună cu Țările de Jos și Italia, aceste piețe au reprezentat 68.49% din volumul depunerilor din octombrie.
  4. Finanțare ancorată în piețe-cheie, cu acoperire internațională. Bulgaria a reprezentat 49.22% din finanțarea totală a proiectelor, urmată de Germania și Kenya. Contribuțiile din Polonia și Letonia au adăugat diversitate geografică activității de finanțare din lună.
  5. Rambursările constante au susținut lichiditatea investitorilor. Investitorii au primit €7,060,054 în principal și dobândă în octombrie. Rambursările de principal au fost distribuite pe 112 proiecte și au ajuns la 12,601 investitori, ceea ce confirmă activitatea continuă de rambursare a platformei.

Participați la campania Halloween Boost.

Comparați statisticile cu septembrie 2026.

Vedeți cea mai recentă actualizare din AutoInvest.

Aflați mai multe despre strategiile de pe Piața Secundară.

Fiți la curent — urmăriți Maclear pe Telegram pentru cele mai recente actualizări ale platformei.