Máte smlouvu francouzské životní pojistky se spořicí složkou (assurance-vie) již několik let a chystáte se vybrat část svých úspor. Rekonstrukce, vlastní zdroje na koupi nemovitosti, finanční pomoc dítěti: ať je důvod jakýkoli, vždy se vrací stejná otázka. Kolik si vezme finanční úřad? Mezi francouzskou paušální daní z kapitálových příjmů (PFU – prélèvement forfaitaire unique), odpočitatelnou položkou podle francouzského daňového práva (abattement) po osmi letech, hranicí 150 000 € a francouzskými sociálními odvody z kapitálových příjmů (prélèvements sociaux) má zdanění assurance-vie pověst hlavolamu. Trochu jím je. Jakmile ale pochopíte logiku, výpočet je téměř jednoduchý. Zde vám vysvětlíme, kolik při odkupu v roce 2026 skutečně zaplatíte, a to na konkrétních číselných příkladech.
Jak se ve Francii daní odkup z assurance-vie?
Tento článek původně napsal ve francouzštině Jordan Houi pro čtenáře s bydlištěm ve Francii. Spořicí produkty, daňová pravidla a údaje, které popisuje, platí ve Francii; v jiných zemích platí odlišná pravidla.
Obsah:
Při odkupu se daní pouze výnosy
Daň z příjmů a sociální odvody: dvě patra účtu
Odkup před uplynutím 8 let
Odkup po uplynutí 8 let
Tři odkupy propočítané od začátku do konce
Jak zaplatit z odkupů nižší daň
A v případě úmrtí?
Assurance-vie a crowdlending: srovnání při stejném zdanění
Časté dotazy
Zdanění v okamžiku odkupu
Začněme nejdůležitější zásadou, která je zároveň nejčastěji nepochopena.
Když ze své smlouvy vyberete peníze (hovoří se o odkupu), neplatíte daň z celé vybrané částky. Peníze, které jste sami vložili, se nikdy nedaní: je to váš kapitál, který byl zdaněn již předtím, než se na smlouvu dostal.
Zdaňuje se pouze podíl výnosů obsažený ve výběru.
Jenže si nemůžete vybrat, zda vyberete „nejdřív výnosy“, nebo „nejdřív kapitál“. Každý odkup obsahuje směs obojího, a to ve stejném poměru jako celá smlouva. Vzorec je následující:
Zdanitelné výnosy = částka odkupu × (hodnota smlouvy − vklady) ÷ hodnota smlouvy
Příklad? Vložili jste 40 000 € a vaše smlouva má dnes hodnotu 50 000 €. Zisky tedy činí 10 000 €, tj. 20 % smlouvy. Pokud vyberete 5 000 €, zdaněno je pouze 1 000 € (20 % výběru).
Zbytek, 4 000 €, dostanete bez jakéhokoli zdanění.
Pokud je vaše smlouva ve ztrátě, tedy má nižší hodnotu, než kolik jste do ní vložili, odkup nevyvolává žádnou daň ani žádné sociální odvody.
Daň z příjmu a sociální odvody: dvě patra účtu
Z podílu zisků se platí dva odvody, které se sčítají.
Na jedné straně daň z příjmu, jejíž sazba závisí na stáří smlouvy a výši vašich vkladů. K tomu se vrátíme v následujících dvou oddílech.
Na straně druhé sociální odvody (francouzský všeobecný sociální příspěvek (CSG – contribution sociale généralisée), CRDS a solidární odvod), které se platí v každém případě ve výši 17,2 %, bez možnosti uplatnit odpočitatelnou položku.
A v roce 2026 má tato sazba 17,2 % zvláštní příchuť. Zvýšení CSG odhlasované pro tento rok zvedlo sociální odvody na 18,6 % u většiny kapitálových příjmů: francouzský běžný účet cenných papírů bez daňového zvýhodnění (compte-titres), francouzský daňově zvýhodněný akciový spořicí účet (PEA – plan d'épargne en actions), úroky z půjček... Assurance-vie však byla z tohoto zvýšení výslovně vyňata. Výsledek: PFU zůstává u assurance-vie na 30 %, oproti 31,4 % u většiny ostatních investic.
Nenápadná, ale zcela reálná výhoda.
Eurový fond, nebo podílové jednotky: kdy se platí sociální odvody
Zde je bod, který střadatele při odkupu překvapí nejvíce.
U garantovaného eurového fondu v rámci francouzské životní pojistky (fonds en euros)se sociální odvody při odkupu nestrhávají. Strhávají se každý rok, přímo z úroků připsaných na smlouvu. Když tedy vybíráte, jsou již zaplaceny, alespoň z velké části.
U investičních podílových jednotek ve francouzské životní pojistce (unités de compte), je to naopak: dokud na nic nesáhnete, nic se nestrhává. Sociální odvody se platí až při odkupu, a to z podílu zisků.
V praxi je většina smluv smíšená. Pojišťovna vše vyúčtuje v okamžiku výběru a zohlední, co už bylo strženo v předchozích letech.
Odkup před uplynutím 8 let
Před osmým výročím smlouvy je zdanění nejjednodušší – a nejméně výhodné.
Standardně podléhá podíl zisků jednotné paušální dani (PFU, známé také jako flat tax): 12,8 % daně z příjmů plus 17,2 % sociálních odvodů. Celkem tedy 30 %.
Můžete také zvolit progresivní sazby daně z příjmů, a to v rámci ročního daňového přiznání. Tato volba se vyplatí jen tehdy, je-li vaše mezní daňová sazba nižší než 12,8 %, v praxi tedy pokud vaše domácnost daň neplatí nebo spadá do pásma 11 %. Pozor: volba progresivních sazeb se pak vztahuje na všechny vaše příjmy z investic za daný rok, nejen na tento odkup.
Tato pravidla platí pro vklady provedené od 27. září 2017. Na částky vložené před tímto datem se vztahuje starý režim se sazbami srážkové daně 35 % před uplynutím 4 let a 15 % mezi 4 a 8 lety. Rozdělení provede vaše pojišťovna sama.
Odkup po uplynutí 8 let
Po osmi letech se assurance-vie stává opravdu zajímavou.
Každý rok se na vaše zisky vztahuje odpočitatelná položka ve výši 4 600 € , pokud žijete sami, nebo 9 200 € u manželského páru nebo páru ve francouzském registrovaném občanském partnerství (PACS – pacte civil de solidarité), který podává společné daňové přiznání. Tato odpočitatelná položka se vztahuje na všechny vaše odkupy v daném roce, napříč všemi smlouvami.
Nad rámec odpočitatelné položky je zbývající podíl zisků zdaněn sníženou sazbou 7,5 % plus sociálními odvody. Celkem tedy 24,7 %.
Ale pozor, dvě drobnosti často mění situaci.
První: odpočitatelná položka se vztahuje pouze na daň z příjmů. Sociální odvody se však platí z celé výše zisků, a to od prvního eura. I odkup, který je zcela pokryt odpočitatelnou položkou, tedy stojí 17,2 % sociálních odvodů z podílu zisků (s výjimkou eurového fondu, kde už byly zaplaceny).
Druhá: při odkupu pojistitel obvykle strhne z zisků zálohovou srážku 7,5 %, aniž by přihlédl k odpočitatelné položce. Jde jen o zálohu. Odpočitatelná položka se uplatní až následující rok při výpočtu vaší daně a přeplatek se vám vrátí.
Žádná panika tedy, pokud uvidíte srážku, přestože jste počítali s tím, že nic platit nebudete!
Hranice 150 000 € vkladů
Sazba 7,5 % neplatí neomezeně. Týká se zisků připadajících na prvních 150 000 eur vkladů, a to za všechny smlouvy assurance-vie dohromady. Nad tuto hranici se příslušná část zisků daní sazbou 12,8 %, stejně jako před uplynutím osmi let.
Důležité: hranice se posuzuje podle vkladů, které zůstávají investované, nikoli podle hodnoty vašich smluv. Střadatel, který vložil 120 000 € a jehož smlouva má dnes hodnotu 200 000 €, zůstává zcela pod hranicí.
Při překročení hranice se zdanitelná část zisků (po odpočtu odpočitatelné položky) rozdělí poměrně. Pokud jste vložili 250 000 €, 60 % této části (150 000 ÷ 250 000) se daní sazbou 7,5 % a 40 % sazbou 12,8 %.
Tři odkupy propočítané od začátku do konce
Dost pravidel, teď čísla. Ve všech třech níže uvedených případech je smlouva investována do podílových jednotek, aby se sociální odvody projevily právě v okamžiku odkupu.
Případ č. 1: smlouva stará 5 let. Claire vložila 40 000 € do smlouvy otevřené před pěti lety, která má dnes hodnotu 46 000 €. Vybere 10 000 €.
Podíl zisků ve výběru činí 1 304 € (10 000 × 6 000 ÷ 46 000). Zaplatí 167 € daně z příjmů (12,8 %) a 224 € sociálních odvodů (17,2 %).
Celkem: 391 €, tedy méně než 4 % jejího výběru.
Případ č. 2: smlouva stará 10 let, pod odpočitatelnou položkou. Marc, svobodný, vložil 50 000 € do desetileté smlouvy, která má hodnotu 70 000 €. Vybere 14 000 €.
Podíl zisků činí 4 000 €, tedy méně než odpočitatelná položka 4 600 €. Daň z příjmů tedy neplatí žádnou. Pojistitel mu přesto při odkupu strhne 300 € (7,5 %), které mu budou vráceny následující rok. Zbývají sociální odvody: 688 €.
Případ č. 3: velká smlouva stará 12 let, nad hranicí 150 000 €. Sophie je svobodná a vložila celkem 250 000 €. Její smlouva má hodnotu 350 000 €. Vybere 70 000 €.
Podíl zisků činí 20 000 €. Po odpočitatelné položce ve výši 4 600 € zbývá k zdanění 15 400 €. Poměrnou metodou se 9 240 € zdaní sazbou 7,5 % (693 €) a 6 160 € sazbou 12,8 % (788 €). Sociální odvody činí 3 440 €.
Celkem: 4 921 €, tedy zhruba 7 % vybrané částky.
| Případ č. 1 | Případ č. 2 | Případ č. 3 | |
|---|---|---|---|
| Stáří smlouvy | 5 let | 10 let | 12 let |
| Vybíraná částka | 10 000 € | 14 000 € | 70 000 € |
| Podíl zisků | 1 304 € | 4 000 € | 20 000 € |
| Daň z příjmů | 167 € | 0 € | 1 481 € |
| Sociální odvody | 224 € | 688 € | 3 440 € |
| Celkové náklady | 391 € | 688 € | 4 921 € |
Je to vidět: i v nejméně příznivém případě zůstává účet ve srovnání s vybranou částkou skromný. Protože velkou část každého výběru tvoří váš vlastní kapitál, který se vám vrací.
Jak zaplatit z výběrů nižší daň?
Dobrá zpráva: několik jednoduchých návyků vám pomůže účet snížit, a to bez složitých konstrukcí.
Rozložte odkupy v čase. Odpočitatelná položka ve výši 4 600 € nebo 9 200 € se obnovuje každý rok. Místo jednoho velkého výběru můžete provést několik odkupů rozložených do více let a využít ji pokaždé znovu. Pokud to váš plán dovolí, bývá to často nejúčinnější nástroj.
Dávejte přednost částečným odkupům. Úplný odkup smlouvu ukončí a vy přijdete o její daňové stáří. Částečný odkup ponechá smlouvu otevřenou i s jejím osmiletým trváním.
Uzavřete smlouvu brzy, i s malou částkou. Osmiletá lhůta začíná běžet od uzavření smlouvy, nikoli od jednotlivých vkladů. Uzavřít smlouvu s malou částkou znamená zajistit si výhodu do budoucna.
Zvažte volbu progresivního sazebníku. Pokud máte v určitém roce nízké příjmy, může být zdanění podle progresivního sazebníku daně z příjmů mírnější než paušální sazba. Než podáte přiznání, spočítejte si obě varianty.
Někteří střadatelé provádějí tzv. „čištění“ kapitálových zisků: každý rok odkup těsně pod hranicí odpočitatelné položky, který okamžitě znovu investují. Tato technika snižuje budoucí daň z příjmů, sociální odvody se však platí při každé operaci a mohou se uplatnit i poplatky za vklad. Je třeba to posoudit případ od případu.
Co se stane v případě úmrtí?
Odkup není jediný způsob, jak ze smlouvy vystoupit. Při úmrtí pojištěného se prostředky vyplatí určeným oprávněným osobám, a to se zcela odlišným zdaněním.
U vkladů provedených před 70. rokem věku pojištěného má každá oprávněná osoba nárok na odpočitatelnou položku 152 500 €. U vkladů provedených po 70. roce se uplatní celková odpočitatelná položka 30 500 € a výnosy jsou osvobozeny. Manžel či manželka a partner v PACS neplatí nic.
Právě proto je assurance-vie tak oblíbeným nástrojem pro předávání majetku.
Assurance-vie a crowdlending: srovnání při stejném zdanění
Když assurance-vie srovnáváte s jinými investicemi, zdanění srovnání často zkresluje, pokud se na ně nepodíváte pozorně.
Vezměme 1 000 € výnosů. U assurance-vie starší osmi let pod hranicí odpočitatelné položky zaplatíte pouze sociální odvody: 172 €. U 1 000 € úroků získaných z crowdlendingu se uplatní PFU, přičemž sociální odvody se v roce 2026 zvýšily na 18,6 %: celkem 314 €, a to hned od prvního roku.
Daňovou bitvu tedy z dlouhodobého hlediska vyhrává assurance-vie. Zdanění je však jen jedním z mnoha kritérií. Hrubý výnos, riziko, pravidelnost příjmů a likvidita jsou stejně důležité. Crowdlending vyplácí úroky po celou dobu trvání půjčky a nevyžaduje čekat osm let, zatímco eurový fond vykazuje skromnější výnosy a podílové jednotky nezaručují nic.
Obojí se nemusí vylučovat: v diverzifikovaném majetku se mohou doplňovat. Zdanění úroků podrobně rozebíráme v našem průvodci o zdanění crowdlendingu..
Souhrnná tabulka
| Situace | Daň z příjmů (ze zisků) | Sociální odvody |
|---|---|---|
| Odkup před uplynutím 8 let | 12,8 % (nebo progresivní sazebník na základě volby) | 17,2 % |
| Odkup po 8 letech, v rámci odpočitatelné položky | 0 € | 17,2 % |
| Po 8 letech, nad rámec odpočitatelné položky, vklady do 150 000 € | 7,5 % | 17,2 % |
| Po 8 letech, část vkladů nad 150 000 € | 12,8 % | 17,2 % |
| Smlouva ve ztrátě | 0 € | 0 € |
Co si zapamatovat
Při odkupu se zdaňuje pouze část připadající na zisky, nikdy váš kapitál. Proto je skutečná daňová zátěž téměř vždy mnohem nižší, než si lidé představují.
Po osmi letech roční odpočitatelná položka ve výši 4 600 € nebo 9 200 € u většiny rozumných odkupů daň z příjmů zcela odstraní. Zbývají sociální odvody, kterých se zvýšení CSG v roce 2026 nedotklo, a zůstávají tedy na 17,2 %.
A konečně: nejlepším spojencem vašeho zdanění je čas. Otevřete smlouvu včas, vybírejte postupně a smlouvu nerušte.
Často kladené otázky
Musíte odkup z assurance-vie uvést v daňovém přiznání?
Ano. Zisky z odkupu musíte uvést v daňovém přiznání k dani z příjmů za následující rok. Ve většině případů jsou částky předvyplněny na základě údajů, které předá pojišťovna. Zkontrolujte je: právě v tomto okamžiku se uplatní odpočitatelná položka a případný přeplatek vám bude vrácen.
Vztahuje se odpočitatelná položka ve výši 4 600 € i na sociální odvody?
Ne. Odpočitatelná položka snižuje pouze daň z příjmů. Sociální odvody ve výši 17,2 % se uplatňují na celý zisk z odkupu, bez jakékoli odpočitatelné položky. U eurového fondu však již byly strhávány každý rok.
Lze z assurance-vie vybrat peníze bez placení daně?
Ano, ve dvou případech. Pokud je vaše smlouva ve ztrátě, neplatíte žádnou daň ani sociální odvody. A po osmi letech, pokud podíl zisků z vašich odkupů za daný rok nepřesáhne odpočitatelnou položku, neplatíte daň z příjmů. Sociální odvody z zisků však zaplatit musíte.
Jak se zdaňuje výplata formou doživotní renty?
Zdanitelná je pouze část renty a ta závisí na vašem věku při první výplatě: 70 % před 50. rokem věku, 50 % mezi 50 a 59 lety, 40 % mezi 60 a 69 lety a 30 % od 70 let. Tato část podléhá dani z příjmů podle sazebníku. Na rozdíl od odkupů se z ní od 1. ledna 2026 platí sociální odvody v nové sazbě 18,6 %.
Zdanění assurance-vie vypadá zdálky složitě. Zblízka se dá shrnout do jediné myšlenky: daní se pouze to, co vaše peníze vydělaly, a s plynoucím časem stále méně. A vy – víte, jaký podíl zisků obsahuje váš příští odkup?
Maclear AG je švýcarská platforma pro peer-to-peer (P2P) půjčování a crowdlending, se sídlem ve Švýcarsku. Společnost působí jako finanční zprostředkovatel v nebankovním sektoru a je členem PolyReg SRO, v souladu se švýcarskými finančními předpisy, zejména pokud jde o AML, KYC a GDPR. Maclear poskytuje jednotlivým a kvalifikovaným investorům přístup k pečlivě vybraným příležitostem podnikatelských půjček, s integrovaným hodnocením rizik, Fondem rezerv a sekundárním trhem pro likviditu.
Obsah tohoto článku je poskytován pouze pro informační a vzdělávací účely. Nepředstavuje investiční, finanční, daňové nebo právní poradenství. Půjčování mezi jednotlivci (P2P) a investice do crowdlendingu nesou riziko částečné nebo úplné ztráty kapitálu. Minulé výkony nepředpovídají budoucí výsledky. Likvidita na sekundárním trhu není zaručena. Čtenáři jsou vyzváni, aby provedli vlastní výzkum a konzultovali kvalifikované poradce před učiněním jakýchkoli finančních rozhodnutí. Dostupnost produktů a služeb může být v některých jurisdikcích omezena.