Termínovaný vklad, nebo crowdlending ve Francii: co zvolit pro vaše úspory v roce 2026?

05.11.2026

16 min

Jordan Houi

Aktualizováno: 06.11.2026

Francouzské termínované vklady (compte à terme, CAT) se vracejí do výloh bank. Po dvou zvýšeních sazeb ECB od června nabízejí některé produkty až 4 % hrubého, což může zaujmout střadatele, které už omrzel francouzský státem regulovaný spořicí účet osvobozený od daně (Livret A) s úrokem 1,70 %. Na druhé straně crowdlending láká na dvouciferné výnosy. Na papíře se zdá, že je rozhodnuto předem. Jenže tyto dvě investice hrají úplně jinou roli: jedna váš kapitál chrání, druhá ho nechává pracovat, a tím ho vystavuje riziku. Nabízíme vám jejich srovnání bod po bodu (čistý výnos, riziko, likvidita, zdanění) s čísly z podzimu 2026, abyste věděli, která se hodí pro vaše peníze… nebo jak je zkombinovat.

Tento článek původně napsal ve francouzštině Jordan Houi pro čtenáře s bydlištěm ve Francii. Spořicí produkty, daňová pravidla a údaje, které popisuje, platí ve Francii; v jiných zemích platí odlišná pravidla.

Dva způsoby, jak půjčit své peníze

Na to, co mají tyto dvě investice společného, se často zapomíná: v obou případech půjčujete.

Skutečný rozdíl spočívá v jediné otázce. Komu?

CAT: půjčka vaší bance

CAT (nazývaný také termínovaný depozit) funguje velmi jednoduše. Vložíte částku jednorázově, zvolíte dobu od jednoho měsíce do pěti let a banka se zaváže k sazbě stanovené již při uzavření. Tato sazba může být pevná po celou dobu, nebo progresivní, tedy stupňovitě rostoucí.

Protihodnota? Vaše peníze jsou až do splatnosti zablokované.

Minimální vklad se liší podle instituce, často mezi 1 000 a 10 000 €. Úroky se většinou vyplácejí jednorázově, při splatnosti. A vaším dlužníkem je samotná banka, která vám ručí celou svou rozvahou.

Crowdlending: přímá půjčka firmám

Při crowdlendingu (neboli participativním úvěrování) platforma propojuje střadatele s firmami, které hledají financování. Už nepůjčujete bance, která peníze přerozděluje podle svého uvážení: financujete konkrétní úvěry, projekt po projektu.

Například u platformy Maclear jde o evropské malé a střední podniky, jejichž úvěry jsou zajištěny aktivy (vybavením, vozidly, zásobami, nemovitostmi). Každý úvěr obvykle trvá 4 až 16 měsíců, investovat můžete již od 50 € a dlužník splácí podle splátkového kalendáře, přičemž úroky jsou vypláceny každý měsíc.

Vaším dlužníkem tedy už není banka, ale konkrétní firma.

Tato změna dlužníka vysvětluje celý zbytek článku. Banka, která splácí vklad, se opírá o celou svou rozvahu a o zákonnou garanci. Malý či střední podnik splácí z peněz, které vytváří jeho činnost.

Tyto dva sliby nemají stejnou váhu, a právě proto nejsou odměňovány stejnou cenou.

CAT a crowdlending: kolik vynášejí?

Kolik vynáší CAT?

Podle nejnovějších statistik Banque de France vynášely nové termínované vklady domácností v srpnu 2026 v průměru 2,38 % hrubého při splatnosti kratší než dva roky a 2,90 % hrubého při delší splatnosti.

Tento trend by měl pokračovat. ECB 10. září opět zvýšila svou depozitní sazbu na 2,5 % a několik online bank nyní nabízí CAT s výnosem blížícím se 4 % hrubého. Pozor však: tyto špičkové nabídky jsou často akční, určené pouze novým klientům, omezené výší částky nebo krátkou dobou trvání.

Nevěřte číslu psanému velkým písmem. Progresivní CAT inzerovaný „až 3,5 %“ někdy začíná mnohem níže a této sazby dosáhne až v posledním roce.

Chcete-li porovnat dvě nabídky na stejném základě, rozhoduje pouze TRAAB (taux de rendement annuel actuariel brut – hrubá roční pojistně-matematická výnosová sazba), který musí být uveden ve smlouvě.

Kolik vynáší crowdlending?

Na evropském trhu se sazby crowdlendingu běžně pohybují mezi 5 a 12 % hrubého podle profilu projektů. U platformy Maclear jsou úvěry zveřejňovány s pevnou úrokovou sazbou 14 až 16 % hrubého ročně, která se stanoví při analýze každého dlužníka a po celou dobu trvání úvěru se nemění.

Sazba 14 % je to, co se dlužník zavazuje zaplatit. Ne to, co s jistotou dostanete vy!

Zpoždění splátek, restrukturalizace nebo nesplácení tento výnos snižují, někdy výrazně. V následujících výpočtech záměrně počítáme s hrubými hodnotami před zohledněním nesplácení: je to jediné číslo známé předem, ale zůstává stropem, nikoli příslibem.

Srovnání po zdanění a inflaci

Srovnávat hrubé sazby nedává velký smysl. Úroky z CAT i z crowdlendingu podléhají PFU (prélèvement forfaitaire unique), která se k 1. lednu 2026 zvýšila z 30 na 31,4 % v důsledku zvýšení francouzských sociálních odvodů z kapitálových příjmů (prélèvements sociaux). Livret A je naproti tomu zcela osvobozen od daně.

Takto dopadne 10 000 € uložených na dvanáct měsíců při meziroční inflaci 3,1 % (údaj Insee ze září 2026):

10 000 € uložených na dvanáct měsíců – úroky po PFU a výnos očištěný o inflaci (3,1 %).
InvesticeRoční sazbaHrubé úrokyÚroky po PFUČistý výnosČistý výnos očištěný o inflaci
Livret A1,70 % čistého170 €170 €1,70 %přibližně -1,4 %
CAT s průměrnou sazbou (do 2 let)2,38 % hrubého238 €163 €1,63 %přibližně -1,5 %
Dobře vyjednaný CAT3,50 % hrubého350 €240 €2,40 %přibližně -0,7 %
Crowdlending Maclear (spodní hranice rozpětí)14 % hrubého1 400 €960 €9,60 %přibližně +6,5 % před započtením nesplácených úvěrů

U crowdlendingu výpočet předpokládá, že kapitál zůstává investován po celý rok : jelikož se úvěry splácejí průběžně, znamená to vracející se částky znovu investovat.

Na první pohled jsou patrné dva závěry.

První často překvapí: při průměrné tržní sazbě vynese termínovaný vklad po zdanění méně než Livret A. Aby CAT překonal 1,70 % čistého, musí nabízet alespoň 2,48 % hrubého. Pod touto hranicí si peníze zablokujete, abyste vydělali méně než na účtu, který máte kdykoli k dispozici… Nelogické, že?

Druhý závěr je nepříjemnější. Při inflaci 3,1 % dnes žádná investice s garantovaným kapitálem neuchrání vaši kupní sílu. Crowdlending je v této tabulce jediný s kladným reálným výnosem, tento údaj se však počítá před započtením nesplácených úvěrů: je třeba si ho zasloužit, úvěr po úvěru.

Tato hranice 2,48 % se týká pouze té části vašich úspor, která přesahuje strop Livret A, stanovený na 22 950 €. Dokud nemáte svůj Livret A naplněný, zůstává v kombinaci čistého výnosu a dostupnosti nepřekonatelný.

Další možnosti podle jednotlivých úrovní podrobně rozebíráme v našem průvodci Plný Livret A: kam uložit peníze po dosažení stropu.

Garantovaný kapitál versus kapitál vystavený riziku

Pojištění vkladů chrání váš CAT

CAT je bankovní vklad. Jako takový je chráněn garancí francouzského fondu pro garanci vkladů a investic (Fonds de garantie des dépôts et de résolution – (FGDR): pokud vaše banka zkrachuje, dostanete náhradu až do výše 100 000 € na vkladatele a na instituci, za všechny účty dohromady.

V praxi tedy kapitálu v CAT nic nehrozí, dokud zůstáváte pod tímto stropem. Jediné skutečné riziko je jinde: že inflace ukusuje z výnosu zafixovaného na několik let.

V crowdlendingu je riziko selhání skutečné

Crowdlending není vklad. Neuplatňuje se žádný mechanismus pojištění vkladů, a pokud firma přestane splácet, můžete přijít o část nebo o celou zapůjčenou částku.

Seriózní platformy vrství několik úrovní ochrany. První je výběr: Maclear uvádí, že odmítá až 90 % žádostí o financování, které obdrží. Dále následuje zajištění, tedy aktiva dlužníka, která lze v případě selhání zabavit a prodat. A nakonec Maclear přispívá do Provision Fund s 2 % z každého financovaného projektu, tedy společná rezerva určená k pokrytí platebních potíží.

Jenže žádná z těchto vrstev nepředstavuje záruku. Zajištění se může prodat levněji, než se čekalo, a sdílená rezerva má své meze.

Abyste mohli projekt posoudit dříve, než do něj vložíte peníze, připravili jsme pro vás ucelenou metodu v našem článku o tom, jak vyhodnotit riziko investice.

Diverzifikace zůstává vaší první a nejjednodušší pákou ochrany. Rozložit 5 000 € do 50 půjček po 100 € místo do 5 půjček po 1 000 € mění všechno: jedno selhání pak představuje 2 % vašeho kapitálu místo 20 %.

A co když budete peníze potřebovat před splatností?

Na to se při uzavírání nikdo neptá. A právě to nejvíc bolí, když jste to podcenili!

Předčasný výběr z CAT vás stojí úroky

Většina CAT umožňuje předčasný výběr, ovšem za určitou cenu. Pokud peníze vyberete dříve než měsíc po založení, nedostanete žádný úrok. Poté banka uplatní sankci stanovenou ve smlouvě: snížená sazba, zadržení části úroků, nebo dokonce úplné zrušení zhodnocení. Některé nabídky dokonce jakýkoli výběr před splatností zakazují, s výjimkou vyšší moci.

Další detail, který byste měli znát: výběr bývá často jen celkový, což znamená zrušení účtu, a vrácení prostředků může trvat několik týdnů.

Zkrátka: přijdete o výnos. Nikdy ale o kapitál.

U crowdlendingu vede cesta ven přes sekundární trh

U crowdlendingu předčasný výběr v pravém slova smyslu neexistuje. Firma zapůjčené peníze použila a nesplatí je dříve jen proto, že je potřebujete. Jedinou cestou ven je prodat své podíly na úvěru jinému investorovi.

Na sekundárním trhu Maclear můžete způsobilou pozici nabídnout k prodeji za nominální hodnotu nebo se slevou až 50 %, přičemž provizi 2,5 % platí prodávající. Musí se však najít kupec: prodej není nikdy zaručen.

Crowdlending má přesto jednu výhodu, kterou CAT nemá. U úvěrů na několik měsíců splácených každý měsíc se vám část kapitálu vrací průběžně, aniž byste o cokoli kohokoli žádali.

Tento mechanismus podrobně rozebíráme v našem průvodci o likviditě investice, právní srovnání obou typů vázanosti pak najdete v článku termínovaný vklad, nebo pohledávka z úvěru.

Stejné zdanění, rozdílné ohlašovací povinnosti

Věcně jsou na tom obě investice stejně. Jejich úroky podléhají francouzské paušální dani z kapitálových příjmů (PFU – prélèvement forfaitaire unique) ve výši 31,4 % (12,8 % daň z příjmu a 18,6 % sociální odvody), pokud nezvolíte progresivní sazbu. Tato volba je globální: vztahuje se pak na všechny vaše kapitálové příjmy za daný rok.

Rozdíl je ve formě.

U CAT otevřeného ve francouzské bance je vše automatické. Banka strhne 31,4 % u zdroje v roce výplaty úroků a vám stačí zkontrolovat předvyplněné částky ve svém přiznání. Je-li váš referenční daňový příjem nízký (méně než 25 000 € u jednotlivce, 50 000 € u páru), můžete požádat o osvobození od zálohy 12,8 %, a to do 30. listopadu na následující rok.

U zahraniční crowdlendingové platformy jako je Maclear se sídlem ve Švýcarsku, se u zdroje nic nesráží. Zálohu na daň a sociální odvody musíte sami přiznat a zaplatit prostřednictvím formuláře 2778, a to do patnácti dnů po skončení měsíce, v němž jste úroky obdrželi. Každý rok musíte také na formuláři 3916 nahlásit svůj účet otevřený v zahraničí.

Více administrativy, to ano. Ale žádná vyšší daňová zátěž.

Všechny podrobnosti o kolonkách a formulářích najdete v našem průvodci zdaněním crowdlendingu. A pokud se půjčka nevyvede? Pravidla pro odpočet se liší podle typu investice a platformy: shrnuli jsme je v našem článku o tom, jak si odečíst ztrátu z crowdlendingu od daní.

PFU se uplatňuje automaticky, ale ne vždy je nejlepší volbou. Pokud daň z příjmu neplatíte nebo spadáte do pásma 11 %, může vám volba progresivní sazby daňovou zátěž snížit.

Než kolonku zaškrtnete, udělejte si propočet: tato volba platí pro všechny vaše dividendy, úroky a kapitálové zisky za daný rok.

Srovnávací tabulka

Srovnání CAT a crowdlendingu.
KritériumCATCrowdlending
DlužníkVaše bankaKonkrétní firma, prostřednictvím platformy
Sazba v roce 2026V průměru 2,38 % hrubého (méně než 2 roky), v akci až 4 %U Maclear 14 až 16 % hrubého, před započtením selhání
Doba trváníOd 1 měsíce do 5 letU Maclear od 4 do 16 měsíců na jednu půjčku
Minimální vkladČasto od 1 000 do 10 000 €U Maclear již od 50 €
Výplata úrokůNejčastěji při splatnostiKaždý měsíc podle splátkového kalendáře
Ochrana kapitáluGarance FGDR až do výše 100 000 €Žádná garance, zajištění a Provision Fund
Předčasné ukončeníVětšinou možné, se ztrátou úrokůProdej na sekundárním trhu, kupec není zaručen
ZdaněníPFU 31,4 %, strhává bankaPFU 31,4 %, přiznáváte a odvádíte sami

CAT, nebo crowdlending: co zvolit podle vaší situace?

Absolutní vítěz neexistuje. Než se rozhodnete, položte si hlavně jednu otázku: k čemu tyto peníze poslouží a kdy?

Máte výdaj s pevným datem? Dejte přednost CAT

Akontace na koupi nemovitosti za osmnáct měsíců, rekonstrukce plánovaná na jaro, výměna auta příští rok: když znáte datum použití peněz a částka je nesmlouvavá, CAT splňuje všechny podmínky. Splatnost nastavíte podle svého projektu, kapitál je garantovaný a sazba předem známá.

Jednoduché, ne?

Jediné opatření: vyjednat si nebo porovnat nabídky tak, abyste překročili hranici 2,48 % brutto. Pod ní stejně dobře poslouží spořicí účet s okamžitým přístupem k penězům. Širší přehled řešení pro takový horizont najdete v našem průvodci nejlepší krátkodobou investicí , který prochází spořicí účty, CAT i fondy peněžního trhu.

Usilujete o pravidelný příjem a přijímáte riziko? Vyčleňte si část portfolia na crowdlending

Crowdlending je určen pro jinou situaci. Vaši finanční rezervu už máte vytvořenou, disponujete částkou, kterou krátkodobě nebudete potřebovat, a hledáte výnos výrazně nad inflací, vyplácený každý měsíc.

V takovém případě může mít crowdlending ve vašem portfoliu své místo, pokud zůstane jen jeho částí: částkou, u níž jste ochotni připustit ztrátu, rozloženou do mnoha půjček. Pokud vás zajímá především pravidelný příjem, srovnáváme tento přístup také s nepřímými investicemi do nemovitostí v článku SCPI, nebo crowdlending.

CAT A crowdlending?

Stavět tyto dvě investice proti sobě ostatně nedává velký smysl. Odpovídají různým časovým horizontům a většině střadatelů se vyplatí je kombinovat.

Vezměme si Claire, která má úspory ve výši 40 000 €. Svůj Livret A má naplněný (22 950 €) jako finanční rezervu. 12 000 € uloží na dvanáctiměsíční CAT, aby příští podzim zaplatila rekonstrukci kuchyně. A 5 000 € rozloží zhruba do padesáti půjček v rámci crowdlendingu – jde o částku, kterou nepotřebuje a kterou je ochotna vystavit riziku výměnou za měsíční úroky.

Každé euro má svou úlohu. O to tu jde především! (Ilustrativní příklad, přizpůsobte jej své situaci.)

Co si zapamatovat

Termínovaný vklad i crowdlending jsou dvě formy půjčky, ale každá jinému dlužníkovi. První vám nabízí kapitál garantovaný FGDR, předem známou sazbu a možnost předčasného výběru za cenu ztráty úroků. Druhý vás vystavuje riziku selhání konkrétních firem, výměnou za výrazně vyšší hrubé sazby a úroky vyplácené každý měsíc.

V roce 2026 je zdanění stejné (PFU ve výši 31,4 %), inflace ale mění pohled: CAT s průměrnou sazbou vynáší po zdanění méně než Livret A a žádná garantovaná investice dnes kupní sílu neochrání.

Správná volba tedy nezávisí ani tak na inzerované sazbě, jako spíše na tom, k čemu své peníze použijete. Známé datum a nesmlouvavá částka: termínovaný vklad. Peníze, které dlouho nebudete potřebovat, a přijaté riziko: diverzifikovaná crowdlendingová složka.

Časté dotazy

Je crowdlending rizikovější než termínovaný vklad?

Ano. Termínovaný vklad je bankovní vklad garantovaný FGDR do výše 100 000 € na vkladatele a banku. Crowdlending je půjčka firmě bez pojištění vkladů: v případě selhání můžete přijít o celou půjčenou částku nebo její část, a to i přes zajištění a rezervy, které platforma zavedla.

Můžete na termínovaném vkladu prodělat?

Ne, co se týče kapitálu, pokud váš vklad nepřesáhne strop 100 000 € garantovaný FGDR. Předčasný výběr vás však může připravit o úroky zcela nebo zčásti a inflace vyšší než váš čistý výnos snižuje vaši kupní sílu.

Vynáší termínovaný vklad v roce 2026 víc než Livret A?

Ne vždy. Při Livret A s čistou sazbou 1,70 % a PFU ve výši 31,4 % musí termínovaný vklad nabízet alespoň 2,48 % hrubého, aby byl lepší. Při průměrné sazbě, kterou Banque de France zjistila v srpnu 2026 (2,38 % hrubého při splatnosti do dvou let), vynáší o něco méně.

Jakou minimální částku potřebujete na začátek?

Termínované vklady často vyžadují počáteční vklad 1 000 až 10 000 € podle banky. V crowdlendingu jsou minimální částky mnohem nižší: u Maclear můžete investovat již od 50 €, což usnadňuje diverzifikaci do mnoha půjček.

Jsou úroky vypláceny každý měsíc?

U crowdlendingu obvykle ano: úroky se řídí splátkovým kalendářem každého dlužníka, často měsíčním. U termínovaného vkladu se úroky nejčastěji vyplácejí jednorázově při splatnosti, u delších dob někdy každý rok.

Je nutné přiznat účet pro crowdlending otevřený v zahraničí?

Ano. Pokud jste francouzským daňovým rezidentem a investujete prostřednictvím zahraniční platformy, jako je Maclear, musíte tento účet každý rok přiznat na formuláři 3916. Přijaté úroky se navíc přiznávají na formuláři 2778 a ve vašem ročním daňovém přiznání k dani z příjmů.

CAT, nebo crowdlending? CAT zajišťuje částku, u které znáte datum jejího použití. Crowdlending zhodnocuje úspory, které můžete vystavit riziku, výměnou za výnos, jaký garantované investice tváří v tvář inflaci už nabídnout nedokážou. A co vy – jaká část vašich úspor skutečně potřebuje být garantovaná?

O Maclear

Maclear AG je švýcarská platforma pro peer-to-peer (P2P) půjčování a crowdlending, se sídlem ve Švýcarsku. Společnost působí jako finanční zprostředkovatel v nebankovním sektoru a je členem PolyReg SRO, v souladu se švýcarskými finančními předpisy, zejména pokud jde o AML, KYC a GDPR. Maclear poskytuje jednotlivým a kvalifikovaným investorům přístup k pečlivě vybraným příležitostem podnikatelských půjček, s integrovaným hodnocením rizik, Fondem rezerv a sekundárním trhem pro likviditu.

Obsah tohoto článku je poskytován pouze pro informační a vzdělávací účely. Nepředstavuje investiční, finanční, daňové nebo právní poradenství. Půjčování mezi jednotlivci (P2P) a investice do crowdlendingu nesou riziko částečné nebo úplné ztráty kapitálu. Minulé výkony nepředpovídají budoucí výsledky. Likvidita na sekundárním trhu není zaručena. Čtenáři jsou vyzváni, aby provedli vlastní výzkum a konzultovali kvalifikované poradce před učiněním jakýchkoli finančních rozhodnutí. Dostupnost produktů a služeb může být v některých jurisdikcích omezena.